Wybieramy drzwi i okna do naszego domu.

Myśląc o oknach i drzwiach do każdego pokoju, najpierw zapytaj „Jaką rolę odgrywa ten pokój lub przestrzeń w domu?” Na przykład może to być przestrzeń życiowa, dlatego musi być otwarta i przyjazna, łączyć się z otoczeniem i czuć się swobodnie. A może jest to coś bardziej prywatnego, jak sypialnia lub łazienka, które wymagają mniejszej ekspozycji i otwartości, a także możliwości całkowitego ich zamknięcia.

 

Odpowiedź na to pytanie pomoże ci zdecydować, w jaki sposób należy utworzyć otwory w pokoju, gdzie się znajdują, jak duże są i jak mają się otwierać.

Okna i drzwi mogą kontrolować ilość i rodzaj naturalnego światła wpadającego do domu. „ Ilość ” zmienia się w zależności od tego, jak duży jest otwór – i jak działa – w celu przepuszczania lub zatrzymywania światła. „ Typ ” odnosi się do orientacji, w jakiej znajdują się otwory – czy to na północ, południe, wschód czy zachód – ponieważ każdy z nich zapewni różne rodzaje światła w domu. Światło będzie poruszać się po Twoim domu i czuć się inaczej w zależności od pory dnia i pory roku.

Czy możesz wykorzystać otwory, aby poprawić komfort cieplny swojego domu?

Zaletą otworu jest to, że może naturalnie chłodzić i ogrzewać Twój dom – zapewniając mu wentylację. To, w połączeniu z projektowaniem orientacji, może pomóc radykalnie zmniejszyć zapotrzebowanie na sztuczne ogrzewanie i chłodzenie – i ogólnie sprawić, że poczujesz się znacznie lepiej.

 

Podczas rozmieszczania otworów w domu zalecam, abyś spróbował stworzyć dwa otwory na pokój, na dwóch różnych ścianach – albo naprzeciw siebie, albo pod kątem 90 stopni względem siebie.

 

Jeśli możesz to zrobić, możesz naturalnie aktywować wentylację pomieszczenia, otwierając te okna i/lub drzwi. To natychmiast tworzy warunki, w których powietrze może być bardzo łatwo przepuszczane przez pomieszczenie.

 

Działa to również w całym domu. Tworzenie otworów na obu końcach domu (zwłaszcza w wąskich domach lub domach miejskich, które nie mają bocznych okien) i otwieranie przestrzeni między nimi może pomóc w naturalnym przeciągnięciu wentylacji przez dom poprzez chłodną lub rozgrzewającą bryzę. Okna żaluzjowe doskonale nadają się do kontrolowania bryzy w Twoim domu.

A co z twoimi innymi zmysłami?

Wzrok to tylko jeden z naszych zmysłów, a warto pamiętać, że otwory w naszym domu mogą zapewnić znacznie bogatsze doznania.

 

Czy są jakieś rzeczy, które chciałbyś usłyszeć lub zablokować hałas? Czy masz (lub planujesz mieć) piękny ogród na zewnątrz, który może mieć pachnące kwiaty i mnóstwo ptaków? Umieszczenie okna lub drzwi w taki sposób, aby te dźwięki i zapachy docierały do ​​naszego domu (zwłaszcza jeśli umieszcza się je w związku z zasadami wentylacji), może być piękną rzeczą dla Twojego domu.

 

Mieszkasz na ruchliwej drodze i chcesz zablokować hałas ruchu ulicznego? Może chcesz widoku, ale nie hałasu. Czy to oznacza podwójne szyby, czy jakieś ekrany? A może w ogóle nie ma okna.

Jaki rodzaj dostępu lub połączenia musisz mieć z otoczeniem?

Na to pytanie można odpowiedzieć, określając, czy chcesz po prostu przejrzeć, czy fizycznie móc wydostać się z otworu. Czasami, ze względu na lokalizację w domu, otwór może tylko zapewniać widok. Jednak tam, gdzie możliwy jest również dostęp fizyczny, należy zdecydować, czy jest to pełny dostęp przez drzwi, czy częściowy dostęp przez okno serwera lub podobne.

Co jeszcze wkładasz do pokoju?

Kiedy zaczynasz wycinać w ścianach otwory na okna i drzwi, zmniejszasz zdolność ściany do robienia wielu innych rzeczy.

Ściany nie tylko podtrzymują dach Twojego domu, ale także świetnie nadają się do wieszania, ustawiania półek i eksponowania takich rzeczy, jak dzieła sztuki i fotografie.

Więc patrząc na swój pokój i co chcesz, aby robił, zastanów się, jak tworzysz w nim otwory, aby nadal mieć funkcjonalność przechowywania lub miejsca na ekspozycję.

I zrozum strukturalnie, jaki wpływ będą miały wszystkie te dziury na utrzymanie Twojego dachu!

Rodzaje ramek do szklenia

Szklane okna i drzwi mogą być oprawione w drewniane, aluminiowe lub stalowe ramy. I wierzcie lub nie, można również uzyskać hybrydową ramę drewniano-aluminiową – gdzie drewno jest wewnątrz, a aluminium na zewnątrz.

Szkielet drewniany

Okna drewniane są zazwyczaj bardziej wymagające w utrzymaniu, ponieważ wymagają renowacji przez cały okres użytkowania w Twoim domu. Mogą stworzyć piękne, naturalne ciepło w Twoim domu, a jeśli preferujesz bardziej tradycyjny styl, możesz preferować ten wybór. Są firmy, które wykonują również oszałamiające duże, ekspansywne i współczesne przeszklenia z drewnianymi ramami – więc nie myśl, że ogranicza się to do tradycyjnych domów. Te duże przesuwne drzwi i okna mogą mieć bardzo proste, bezszwowe progi i prowadnice przesuwne, ponieważ można je zawieszać u góry i wspaniale pracować, aby stworzyć pożądane połączenie między wnętrzem a zewnętrzem.

Rama aluminiowa

Przeszklenia z ramą aluminiową są szeroko stosowane w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym. W zależności od budżetu, preferencji estetycznych i wielkości otworów, możesz wybrać standardową ramę mieszkalną, komercyjne przeszklenie z ramą aluminiową lub poziom pomiędzy nimi. Możesz wybrać wykończenie malowane proszkowo lub anodowane. Każdy producent będzie miał standardowy asortyment lub płacisz premię, aby wybrać z rozszerzonego asortymentu.

Standardowe przeszklenia mieszkalne będą zazwyczaj najbardziej ekonomiczne ze wszystkich rodzajów ram. Jego maksymalna wysokość całkowita wynosi 2400 mm. Wyższe wysokości i naprawdę duże powierzchnie przeszklenia można wykonać w półkomercyjnych lub komercyjnych oknach z ramą aluminiową.

Szkielety ze stali

Przeszklenia w stalowej ramie są fantastyczne dla tej industrialnej estetyki. Profil jest cieńszy niż drewno lub aluminium, jest również droższy, ale jest tak wspaniałym wyborem, który ma dramatyczny wpływ na styl Twojego domu.

Specjalna notatka

Nigdy nie wybieraj materiału, który ma wyglądać jak inny. Możesz kupić okna z aluminiową ramą o strukturze drewna – są one nawet malowane proszkowo na wzór przypominający drewno. Materiały powinny wyglądać tak, jak są. Uczciwość w projektowaniu to zawsze lepszy wybór.

 

Rodzaje otwierania okien – lub rodzaje obsługiwanych okien

Jest tak wiele różnych sposobów otwierania okien i drzwi. Przejdę tutaj przez niektóre z nich i kilka konkretnych rzeczy do rozważenia. To nie jest wyczerpująca lista, ale przechodzi przez główne typy. Ogólnie rzecz biorąc, również dla każdego typu należy również pomyśleć o kontroli, bezpieczeństwie, kosztach i wpływie na przestrzeń

Szkło stałe

Jak to brzmi – szkło, które się nie otwiera. Czasami zależy Ci tylko na widoku, a niekoniecznie na wentylacji. Nie myśl, że każdy kawałek szkła, który włożysz do domu, musi być sprawny. Szklenie stałe ma zazwyczaj cieńszą ramę i może być świetne tam, gdzie priorytetem jest widok, ale nie wentylacja.

 

Przesuwny

W ramach aluminiowych okna i drzwi przesuwne są najtańsze ze wszystkich obsługiwanych typów okien. Łatwo je monitorować, gdy poruszają się w kadrze. Aluminiowe okna i drzwi przesuwne mają standardowo już wbudowany tor pod ekrany.

 

Markiza

Okna markiz wysuwają się z podstawy za pomocą systemu nawijania lub „podpórek ciernych” (dźwignie, które odblokowujesz, aby następnie wypchnąć okno). Oczywiście nawijarki mają przymocowany łańcuszek, więc ilość, jaką można otworzyć okno, będzie ograniczona. Aby je przesłonić, musisz dodać ekranowanie od wewnątrz – a jeśli operacja nawijarki, będzie mała regulowana część ekranu, aby otworzyć (i otworzyć okno), a następnie zamknąć ekran z powrotem.

Lubię okna markizowe, ponieważ mogą być dość odporne na warunki atmosferyczne, gdy są otwarte (kiedy jest lekki deszcz i mało wiatru), ponieważ wypchnięcie okna tworzy osłonę otworu okiennego.

 

Kwatera

Okna te są otwierane z boku na zawiasach i otwierane na zewnątrz. Znakomicie nadają się do uchwycenia bryzy – ponieważ można je ustawić pod kątem, aby dosłownie skierować bryzę do środka. Możesz ich używać jako pełnych lub zasłoniętych paneli, aby kontrolować widoki i prywatność. Przesiewanie musi iść do wewnątrz.

Żaluzja

Kiedy zaczynamy przenosić się na okna z żaluzjami, przenosimy się na droższe terytorium okien.

Okna żaluzjowe, podobnie jak skrzydła, świetnie nadają się do wentylacji. Ostrza mogą być wykonane z przezroczystego, przyciemnianego lub matowego szkła, a także z drewna lub aluminium. Ze względu na ustawienie ostrzy można wybrać niejasny lub solidny materiał ostrzy i zarządzać prywatnością.

Ostrza występują w dwóch rozmiarach – 152mm i 102mm. Maksymalna szerokość okna żaluzjowego (przy lameli 152 mm) wynosi 900 mm, a przy lameli 102 mm 750 mm.

Często wybiera się te okna, ponieważ można stworzyć widok, wentylację i mieć je na pełną wysokość – i będą stanowić swego rodzaju balustradę. Należy jednak pamiętać, że istnieją różne przepisy dotyczące balustrad – udarność i wielkość otworu – które okno nadal będzie musiało spełnić.

Bezskrzydłowe lub bezramowe

Okno bezskrzydłowe lub bezramowe to okno z podwójnym zawieszeniem, w którym nie ma obramowania krawędzi na ruchomych częściach szkła. Tak więc szyby okienne lub panele przesuwają się obok siebie na przeciwwadze (która jest domem w bocznej ramie lub ościeżnicy okiennej), a na samym oknie znajduje się mały uchwyt (który jest w zasadzie kawałkiem szkła przyklejonym do szyby okna ).

Tworzą one najbardziej przezroczysty typ okna otwierającego, ponieważ widoki nie są przerywane przez żadne elementy ramy wokół otwieranych części. Możesz je uzyskać w ruchu poziomym lub pionowym.

Tak, są drogie. Ale są oszałamiające. I jak w przypadku wszystkich innych rzeczy, jest to kwestia rozważenia wpływu na twoją przestrzeń, uczucia, za którym gonisz, i tego, czy inwestycja jest dla ciebie warta.

Szkło barwione lub laminowane

Szkło można barwić w trakcie jego produkcji (gdzie dodawane są tlenki metali) lub za pomocą folii samoprzylepnej nakładanej po montażu. Szkło można również laminować (sklejać) ze sobą, a między warstwami dodawać warstwy pośrednie w celu zapewnienia prywatności lub ochrony przed słońcem.

Generalnie zalecam wybór podstawowego poziomu odcienia producenta dla wszystkich szyb w Twoich oknach i drzwiach. Pomaga poprawić wydajność słoneczną szkła, a także zapewnia prywatność i odblaski w ciągu dnia.

Jeśli masz duże obszary szkła skierowanego na zachód lub świetliki dachowe, możesz rozważyć szkło o wyższej wydajności, w tym szkło laminowane typu „Low E”. W dzisiejszych czasach możesz robić niesamowite rzeczy ze szkłem, aby utrzymać ciepło w domu i poza nim, jednocześnie zachowując widoki i światło.

Niejasny

Czasami potrzebujesz prywatności, a także światła. Najbardziej podstawowym sposobem, aby to zrobić, jest określenie rodzaju nieprzezroczystego szkła do okien i drzwi. Jest to szczególnie przydatne w łazienkach i pralniach. Mój ulubiony rodzaj nieprzezroczystego szkła jest znany jako „Satinlite”. W pralni zawsze wolę zrobić szklane drzwi wahadłowe z aluminiową ramą ze szkłem Satinlite zamiast drewnianych drzwi wahadłowych.

Bezpieczeństwo

Myślenie o tym, jak zablokujesz okna – zarówno w pozycji otwartej, jak i zamkniętej – wymaga przemyślenia, zanim je wybierzesz.

Określając swoje okna i drzwi, upewnij się, że rozumiesz, z jakim typem zamka są one dostarczane w standardzie. Jeśli robisz cały nowy dom lub remont, możesz określić, że wszystkie mają takie same klucze – to jest obsługiwane za pomocą jednego klucza. Nie zakładaj, że tak się stanie… albo możesz skończyć z ogromnym pękiem kluczy… albo tą okropną sytuacją, w której i tak zostawiasz klucze w zamkach, a włamywaczom naprawdę łatwo jest dostać się do domu i wyjść z niego.

 

Nie powinieneś iść na kompromis w kwestii funkcjonalności, świetnego designu… i stworzenia domu, który działa i w którym czujesz się świetnie. Możesz mieć kompaktowy, niedrogi dom ORAZ funkcjonować i dobrze się w nim mieszkać. Nie warto rezygnować z funkcjonalności ani projektować z myślą o orientacji, ponieważ kiedy mieszkasz tutaj i jesteś zajęty swoimi sprawami życie z czwórką dzieci, to funkcjonalność i naturalna jakość światła sprawią, że Twoje życie w domu będzie proste i niesamowite lub frustrujące.